Pamiątka z Krosna - Wieża Farna

Pamiątka z Krosna - Wieża Farna

Najbardziej charakterystyczny obiekt architektoniczny w zabudowie krośnieńskiej Starówki to Wieża Farna. Wysoka na 38 metrów, zwieńczona baniastym hełmem wieża ufundowana została w XVII w. przez Roberta Wojciecha Portiusa – Szkota z pochodzenia, który swój majątek zdobył na handlu węgierskim winem. We wnętrzu Wierzy Farnej znajduje się drugi największy historyczny dzwon w Polsce. Dzwon Urban mierzy 490cm w dolnym obwodzie (pierwszy to oczywiście dzwon Zygmunta). Wewnątrz znajduje się również mechanizm zegara wieżowego wykonany w 1908 r. w Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie. W sezonie letnim, w przestrzeni hełmu wierzy, prezentowane są wystawy czasowe. Z wieży rozpościera cię piękny widok na panoramę miasta i okoliczne wzniesienia Beskidu Niskiego oraz Pogórza Strzyżowskiego.

Wieżą opiekuje się Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Tam można nabyć bilety i zapłacić za przewodnika, ponieważ Wieża Farna to nie jedyny ciekawy obiekt na krośnieńskiej Starówce. Siedziba wspomnianego Muzeum mieści się w budynku, w którym w latach 1901-1938 budynku mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie, założona przez krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza.

Przygotowana w pracowni LOOK LIKE ART miniatura wieży farnej być może na stałe wpisze się w ofertę pamiątek z Krosna, jako wyrób typowo rękodzielniczy. W całości wykonana została ręcznie. Wieża wykonana została z brązowej gliny, wypalanej finalnie w temperaturze ok. 1150 stopni Celcjusza, szkliwionej wieloma kolorowymi szkliwami. Wymiary miniaturki to ok. 35x30x105mm. Zainteresowanych współpracą zapraszam do kontaktu ze mną poprzez e-mail: pracownia@look-like-art.pl. Minimalne zamówienie B2B – 15szt.